Festival Programı

AKŞAM KONSERLERİ
Bilkent Senfoni Orkestrası & Pablo Ferrández & “Umut Senfonisi” Prömiyeri
  • D-MARİN TURGUTREİS
  • 23 Ağustos 21:00

Program Hakkında

23 Ağustos Cuma günü, D-Marin Turgutreis’te; Bilkent Senfoni Orkestrası’nı bu kez başarılı şef İbrahim Yazıcı yönetecek. 2005’te İtalya’da “Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia” ile onurlandırılan Yazıcı, 2012’de ise Andante tarafından verilen Donizetti Ödülleri’nde “Yılın Orkestra Şefi” seçildi. Bilkent Senfoni Orkestrası bu konserde İspanyol çellist Pablo Ferrández’e çello repertuvarının en önemli yapıtlarından biri olan Dvořák’ın Çello Konçertosu’nda eşlik edecek.

ICMA 2016’da “Yılın Genç Sanatçısı” ilan edilen Ferrández, duygusal yoğunluğu ve sahne karizmasıyla izleyicilerini büyüleyen bir sanatçı. Eleştirmenlerin “en iyi viyolonsel sanatçılarından biri” olarak selamladığı Ferrández, dünyanın en seçkin yarışmalarından biri olan 15. Uluslararası Çaykovski Yarışması yanı sıra 5. Paulo Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nın da birincisi.

Fazıl Say’ın yoğun bir çalışmanın ardından dinleyicileriyle buluşturduğu 4. Senfonisi “Umut”, bu konserle ilk defa Türkiye’de seslendirilecek. Güzel bir dünyanın hayaliyle örülü Umut Senfonisi, aydınlık bir geleceğe dair umudu yansıtan tınılarıyla Bodrum Müzik Festivali’ne ışık saçacak.

Program Notları

BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI
İBRAHİM YAZICI şef
PABLO FERRÁNDEZ viyolonsel

Antonin Dvořák: Viyolonsel Konçertosu, Si minör, Op. 104
Fazıl Say: 4. Senfoni, Op. 74, “Umut”*
*Türkiye prömiyeri Yazdır